• email
 • facebook
 • twitter
Online Hizmetler
 • VERDİĞİMİZ HİZMETLER

  Aile Sağlığı Merkezimizde Verilen Hizmetlerin Listesi Buraya İçin Tıklayınız.
 • ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

  Hekimlerimizin Çalışma Saatleri İçin Buraya Tıklayınız.
 • VATANDAŞ REHBERİ

  Aile Sağlığı Merkezimizde İşlemleri Nasıl yapabileceğinize Dair Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.
 • AİLE HEKİMLERİMİZ

  Aile Sağlığı Merkezimizde Görev Yapan Aile Hekimlerimizin Listesi İçin Buraya Tıklayınız.
 • DOKTORUNUZA SORUN

  Aile Hekiminize Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız.

Ana Sayfa > Spastik Kolon [Geri]   
Spastik Kolon


SPASTİK KOLON

Spastik kolon kalın bağırsaklarda elle tutulur bir hastalık olmaksızın, kramp tarzında karın ağrıları, aşırı derecede şişkinlik, karında dolgunluk, gaz ve dışkılama bozukluğu, gibi belirtilerle seyreden bir hastalıktır. Genellikle 20-30 yaşlar arası ve bayanlarda sık görülür. Toplumun yaklaşık olarak %10-20 sinde spastik kolon ile uyumlu bulgular bulunur. Hastaların bir çoğu günlerce süren kabızlıktan yakınırken, bazıları ishalden yakınabilir. Bazı hastalarda ise zaman zaman kabızlık, zaman zaman ishal atakları olabilir. Çoğu hasta büyük abdestini tamamen boşaltamama ve gaz çıkartma ile rahatlama öyküsü verir.

Kalın barsaklardaki kasların hareket (motilite) bozukluğu spastik kolonun nedeni olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte az lifli besinler tüketmek, duygusal sıkıntılar (depresyon, anksiyete bozukluğu gibi) ve laksatif (ishal yapıcı) ilaç kullanmak hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. Hastalıkta barsak yapısında herhangi bir bozukluk yoktur. Hastalık tamamen fonksiyoneldir, yani barsakların hareketleriyle ilgilidir. Barsaklardan kanamaya yol açmaz, kansere dönüşmez. Ancak hastalığın belirtileri kişiyi canından bezdirebilir, sosyal faaliyetlerden uzaklaşmaya, iş gücü kayıplarına neden olabilir.

Spastik kolon teşhisinin konabilmesi için kişideki şikayetlerin başka bir nedenden kaynaklanmadığının gösterilmesi şarttır. Bu nedenle bir takım tetkiklerin yapılması gerekir. Ayrıca kişide ruhsal bir rashatsızlık olup olmadığının da araştırılmasıda gerekir.

Daha öncede belirtiğim gibi spastik kolon tehlikeli bir hastalık değildir. Hastalığın şiddetini azaltmak için egzersiz yapmak faydalı olabilir. Egzersiz hem barsak düzenini, hemde stresin azalmasını sağlar. Hastalığın alevlenmesinde yediğimiz gıdalarında etkisi olabilir. Özellikle gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılan katkı maddeleri şikayetleri başlatabilir. Bazı bireylerde süt ve süt ürünleri atakları başlatabilir. Yediğimiz gıdalardaki lif oranını artırmak, bol su içmek kabızlıkla seyreden hastalar için iyi gelebilir. Yemeklerin düzenli olarak ve yavaş yavaş, iyice çiğnenerek yenmesi önemlidir. Aşırı yağlı, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir. Sigaranın hastalık belirtilerini artırdığı unutulmamalıdır. Bunların yanında hastalığın ilaçla tedavisi de vardır. Bu ilaçlar barsaklardaki istemsiz kasılmaları engelleyen, kabızlığı gideren ya da ishali azaltan, şişkinlik giderici ilaçlardır. Yine stres yaratan durumların ve hastalıkların varlığında da bunları azaltan ilaçlar kullanılabilir. Spastik kolon birden bire düzelen bir hastalık değildir. Bazen tedavi uzun sürebilir. Bazen alevlenme ve gerilemeler şeklinde yıllarca seyredebilir.

Hepinize mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle.