• email
 • facebook
 • twitter
Online Hizmetler
 • VERDİĞİMİZ HİZMETLER

  Aile Sağlığı Merkezimizde Verilen Hizmetlerin Listesi Buraya İçin Tıklayınız.
 • ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

  Hekimlerimizin Çalışma Saatleri İçin Buraya Tıklayınız.
 • VATANDAŞ REHBERİ

  Aile Sağlığı Merkezimizde İşlemleri Nasıl yapabileceğinize Dair Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.
 • AİLE HEKİMLERİMİZ

  Aile Sağlığı Merkezimizde Görev Yapan Aile Hekimlerimizin Listesi İçin Buraya Tıklayınız.
 • DOKTORUNUZA SORUN

  Aile Hekiminize Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız.

Ana Sayfa > Kıl Kurdu [Geri]   
Kıl Kurdu


Kıl Kurdu

0.2-0.5 milimetre eninde, 2-15 milimetre uzunluğunda, sarı-beyazımsı renkte olan bu parazite tüm dünya ülkelerinde yaygın olarak rastlanır. Öyle ki dünya nüfusunun %10’unun (yaklaşık 400 milyon kişi), hayatın belli dönemlerinde, bu parazitle karşılaştığı tahmin ediliyor. Ülkemizde ise değişik bölgelerde yapılan araştırmalarda yaygınlığının % 3-40 arasında değiştiği bulunmuştur.

Parazitin vücuda girmesi, kirli gıdalarda bulunan parazit yumurtalarının alınmasıyla, yani ağız yoluyla olur. Alınan parazit yumurtaları barsaklarda açılır. Yumurtalardan çıkan erkek ve dişi parazitler çiftleştikten sonra, dişi parazitler yumurtalarını bırakmak için kişinin makat bölgesine göçer. Makat bölgesine bırakılan yumurtalar 6 saat içinde açılır ve yeni parazitler ortaya çıkar. Yeni parazitler tekrar barsağa göçer. Olgun hale geldikten sonra yumurta bırakmak için yine makat bölgesine gelirler. Eğer hastalık tedavi edilmezse bu döngü devam eder. Ayrıca, hastalık şiddetli kaşıntı yaptığı için, makat bölgesindeki parazit yumurtaları kolaylıkla tırnak aralarına yerleşir. Bu da parazit yumurtalarının ağız yolu tekrar vücuda alınmasına ve döngünün devam etmesine neden olur.

Kıl kurdunun bulaşma kaynağı genellikle kirli sular, iyi yıkanmamış meyve ve sebzeler, parazit bulaşmış musluklar olmakla birlikte, yumurtaların döküldüğü çarşaf ve çamaşırlarda hastalığın bulaşmasında rol oynar. Hastalık burunda, makatta kaşıntı, karın ağrıları, bazen ishal, şiddetli gaz dönemleri, aşırı yeme ancak kilo alamama, sabah bulantıları, diş gıcırdatma, ağız kokusu, vücutta kaşıntı gibi belirtilerle seyreder. Bu tür belirtiler olduğunda büyük abdest tahlili yaptırılarak parazitin varlığı araştırılmalıdır. Aile bireylerinden birinde parazitin mevcudiyeti durumunda, tüm aile bireylerinin tedavi edilmesi hastalığın tekrarlama ihtimalini azaltır. Ayrıca tedaviye başlanılan gün, evdeki çarşaflar 100 derecede yıkanmalı, iç çamaşırlar kızgın ütü ile ütülenmelidir. Tırnakların kısa tutulması, kaşınmanın önlenmesi, tuvalet temizliğinin el sürmeden yapılması, umumi musluklardan kaçınılması, el temizliği için sıvı sabun kullanılması, temiz su içilmesi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanması korunmada önemlidir. Tedaviye rağmen hastalık geçmiyor ya da sık sık tekrarlıyorsa, alınan önlemlerde bir aksama vardır. Bu durumda koruyucu tedbirlerin tekrar gözden geçirilerek yeniden tedavi gerekir.

Hepinize mutlu ve sağlıklı günler dilerim