• email
 • facebook
 • twitter
Online Hizmetler
 • VERDİĞİMİZ HİZMETLER

  Aile Sağlığı Merkezimizde Verilen Hizmetlerin Listesi Buraya İçin Tıklayınız.
 • ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

  Hekimlerimizin Çalışma Saatleri İçin Buraya Tıklayınız.
 • VATANDAŞ REHBERİ

  Aile Sağlığı Merkezimizde İşlemleri Nasıl yapabileceğinize Dair Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.
 • AİLE HEKİMLERİMİZ

  Aile Sağlığı Merkezimizde Görev Yapan Aile Hekimlerimizin Listesi İçin Buraya Tıklayınız.
 • DOKTORUNUZA SORUN

  Aile Hekiminize Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız.

Ana Sayfa > Gaz Sancısı [Geri]   
Gaz Sancısı


İNFANTİL KOLİK

(GAZ SANCISI)

Herhangi bir sağlık problemi olmayan bir bebekte, yüksek sesle ağlama, bacaklarını karnına çekme ve kontrol edilemeyen ağrılarla karakterize tabloya (gaz sancısı olarak bildiğimiz) infantil kolik denir. Genellikle doğumdan sonraki onbeşinci günde ortaya çıkan bu tablo bebek üç aylık olunca kaybolur. Ancak bazen bir yaşına kadar uzayabilir. İnfantil kolikteki ağrılar genellikle günün aynı saatlerinde, aniden başlar, iki-üç saatten fazla sürer, bebek avutmayla bir türlü susmaz ve çığlık atma şeklinde sürekli ağlar. Bu tablo bağırsak guruldaması, gaz ve gaita çıkarımı ve ardından sakinleşme biçiminde aniden biter. İfantil kolik anne ve diğer aile bireylerini huzursuz eden, hatta acil servis ziyaretlerine bile neden olan bir durumdur. Tablonun altında ağlamayı açıklayacak bir neden bulunamaz.

İnfantil koliğin neden olan bir çok faktör ileri sürülmüştür. En çok suçlanan sebep çocukların gelişmemiş sindirim sistemleridir. Bebeğin emdiği anne sütünün ya da mamanın parçalanıp sindirilmesini sağlayacak enzimler (Bebeğin emdiği anne sütü yada mamanın parçalanıp sindirilebilmesi için gereken barsak ve pankreastan salgılanan maddeler) ilk üç ayda yetersizdir. Yine, hızlı ve aşırı beslenme, beslenme sırasında hava yutma, besleme sonrası gaz çıkartılmaması infantil koliğe neden olabileceği ileri sürülmektedir. Anne ve bebek arasındaki iletişim kopukluğu, anne ya da bebeğin diyetinde inek sütü olması, annenin sigara kullanması koliğe neden olan olası faktörler arasındadır.

İnfantil kolik çocuğa zarar veren bir durum değildir. Ev halkını huzursuz edip uykusuz bırakmak dışında hiç bir tehlikesi yoktur. Ancak her ağlayan bebek infantil kolik olarak değerlendirilmemelidir. Bebek mutlaka orta kulak iltihabı, fıtık, travma (özellikle göz travmaları), idrar yolu enfeksiyonları, ciltteki çatlaklar, pişikler olup olmadığı yönünden değerlendirilmelidir.

İnfantil kolikte bebek uygun emzirme tekniği ile beslenmelidir. Bebek annenin göğsünün kahverengi kısmını tamamen ağzına almalıdır. Beslenme sırasında çocuğun burnunun tıkalı olmamalıdır. Eğer tıkalı ise açmak için serum fizyolojik kullanılabilir. Beslenme sonrası çocuğun gazı çıkartılmalı ve çıktığından emin olunmalıdır. Annenin diyetinden gaz yapan yiyecekler kaldırılmalıdır. Eğer inek sütü alerjisinden şüpheleniliyorsa en az üç gün süre ile annenin diyetinden inek sütü çıkarılmalı ve bebeğin şikayetlerinin azalıp azalmadığı takip edilmelidir. Değişiklik yoksa, rahatça süt içmeye devam edebilirsiniz, çünkü emziren anne diyetinde günde 500 mililitre süt olması aslında kalsiyum ihtiyacının karşılanması açısından gereklidir. Annede gaz yapan gıdalar bebektede gaz yapar. Baharatlı gıdalar, kuru baklagiller bazı sebzeler sorumlu tutulmuştur. Alkol ile çay-kahve de şüpheli maddelerdendir. Eğer bebek mama alıyorsa gaz yapmayan mamalar tercih edilmelidir. Bebeğin bulunduğu ortamda, evde sigara içilmemelidir. Sedatif, antispazmotikler, simethicone gibi ilaçlar çocuğu rahatlatmak için tercih edilebilir. Çocuğa gaz çıkartmasına yardımcı olacak uygun pozisyon verilmelidir