• email
 • facebook
 • twitter
Online Hizmetler
 • VERDİĞİMİZ HİZMETLER

  Aile Sağlığı Merkezimizde Verilen Hizmetlerin Listesi Buraya İçin Tıklayınız.
 • ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

  Hekimlerimizin Çalışma Saatleri İçin Buraya Tıklayınız.
 • VATANDAŞ REHBERİ

  Aile Sağlığı Merkezimizde İşlemleri Nasıl yapabileceğinize Dair Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.
 • AİLE HEKİMLERİMİZ

  Aile Sağlığı Merkezimizde Görev Yapan Aile Hekimlerimizin Listesi İçin Buraya Tıklayınız.
 • DOKTORUNUZA SORUN

  Aile Hekiminize Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız.

Ana Sayfa > Folik Asit [Geri]   
Folik Asit


Folik Asit

Folik asit, hamile kalmak isteyen kadınların ve hamileliğin ilk üç ayındaki anne adaylarının kullanması gereken önemli bir vitamindir. Özellikle anne karnındaki bebeğin beyin, kafatası kemikleri ve omurilik gelişimi için gerekli olan bu vitaminin eksikliğinde, “belinde açıklıkla doğan, beyni olmadan ya da beyni dışarda doğan” bebek ihtimali artmaktadır. Yaklaşık her 2500 gebelikte bir görülen bu kusurlar, hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk aylarında yeterli miktarda folik asit alma ile %70-80 oranında azalmaktadır. Bu vitaminin diğer bir önemi de eksikliğinde, gebeliğin ilerleyen aylarında annede kansızlık meydana getirebilmesidir.

Ispanak, nane, maydanoz, fasulye, mercimek, kuşkonmaz, brokoli, portakal, mandalina, marul, ekmek, sakatatlar, ceviz, badem gibi besin maddeleri folik asit bakımından zengindir. Ancak bu vitamini gıdalarla hamilelik için gereken miktarda almak zordur. Bu nedenle hamilelik planlanıyorsa, hamilelikten 6-8 hafta önce ve hamileliğin ilk 12 haftasında yeterli miktarda folik asit içeren vitaminler kullanılmalıdır. Folik asidin bebek için en gerekli zamanı hamileliğin ilk ayıdır. Ne var ki, günümüzde hala hamileliklerin büyük bir kısmı planlanmadan ve hamilelik öncesi bir danışmanlık hizmeti almadan gerçekleştiği için hamilelerin büyük bir kısmı gereken zamanda gereken miktarda folik asit desteği alamamaktadır. Yani kişi hamileliğinin farkına vardığında, folik asit desteği için gerekli zamanı çoktan geçirmiş olmaktadır. Bu da yukarıda bahsettiğimiz kusurları taşıyan gebelik ve doğum ihtimalini artırmaktadır. Bu nedenle, doğurganlık potansiyeli olan tüm kadınların folik asit takviyesi alması doğru bir yaklaşım olacaktır. Bir başka çözümde günlük olarak tüketilen gıda maddelerinin (ekmek gibi) folik asitten zenginleştirilerek doğurganlık çağındaki tüm kadınların yeterince folik asit almasının sağlanmasıdır.

Daha önce, yukarda bahsettiğimiz kusurları taşıyan çocuk doğurma öyküsü olan bir kadının, yeniden hamilelik düşünmesi halinde, alacağı folik asit miktarı daha fazla ve süresi daha uzundur. Sonuç olarak folik asit sağlıklı bir gebelik için önemli bir vitamindir ve hamilelik oluşmadan ve hamileliğin erken döneminde alınması gereklidir. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.