• email
 • facebook
 • twitter
Online Hizmetler
 • VERDİĞİMİZ HİZMETLER

  Aile Sağlığı Merkezimizde Verilen Hizmetlerin Listesi Buraya İçin Tıklayınız.
 • ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

  Hekimlerimizin Çalışma Saatleri İçin Buraya Tıklayınız.
 • VATANDAŞ REHBERİ

  Aile Sağlığı Merkezimizde İşlemleri Nasıl yapabileceğinize Dair Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.
 • AİLE HEKİMLERİMİZ

  Aile Sağlığı Merkezimizde Görev Yapan Aile Hekimlerimizin Listesi İçin Buraya Tıklayınız.
 • DOKTORUNUZA SORUN

  Aile Hekiminize Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız.

Ana Sayfa > Büyüme Ağrısı [Geri]   
Büyüme Ağrısı


Büyüme Ağrısı

Büyüme ağrısı 3-12 yaş arası çocukların % 10-20’sini etkileyen, kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülen ve çoğu zaman ebeveynleri telaşlandıran ağrılı bir tablodur. Özellikle akşam ve geceleri ortaya çıkan bu ağrılar, bazen çocuğu uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Sabahları ağrı asla olmaz. Genellikle her iki diz arkası, uyluk, baldır ve kol kaslarına lokalize olup, yoğun fiziksel aktivite sonrası daha çok görülür. Ağrının süresi genelde 10-30 dakika olup, dakikalar saatler arasında da değişebilir. Ağrının diğer bir özelliği de aralıklı olmasıdır. Yani günler veya aylar boyunca süren ağrısız dönem sonrası tekrar ağrılı dönemler görülür. Bazı çocuklarda ise her gün ağrı vardır.

Büyüme ağrılarının nedeni tam bilinmemekle beraber kas ve kirişlerinin kemik büyümesine uyum sağlayamamasından ve buna bağlı olarak gerilmesinden kaynaklanabileceği belirtilmektedir. Bir başka görüş aşırı fiziksel hareketle ilgili olduğu şeklindedir. Büyüme ağrısı çeken çocuklarda ateş, terleme, halsizlik gibi sistemik belirtiler ve eklemlerde şişme, kızarma, hassasiyet ve hareket kısıtlılığı gibi lokal belirtiler görülmez. Muayene bulguları, laboratuar ve röntgen değerleri tamamen normaldir.

Büyüme ağrıları herhangi bir organik hastalık ile ilişkili olmayıp, iyi huylu bir ağrıdır. Telaşlanmaya gerek yoktur. Genellikle geç çocukluk döneminde tüm çocuklarda tamamen düzelir. Ağrı atakları sırasında bölgeye masaj yapılması, germe egzersizleri ve gerekirse hafif etkili ağrı kesiciler kullanılabilir. Özellikle akşamları yatmadan önce ağrı kesici verilmesi gece çıkabilecek ağrıları engeller.

Hepinize mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle